Bakan Yerlikaya’dan 1 Mayıs için bir “Gereği yapıldı” açıklaması daha: “12 şüpheli daha yakalandı”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına rağmen Taksim Meydanı’nda kutlanmasına izin verilmeyen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün bilançosunu açıkladı. Yerlikaya, “Gereği yapıldı” açıklamasını yineleyerek bugün de evleri basılarak gözaltına alınan 12 kişiyle birlikte toplam 42 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Yerlikaya, sosyal medyadan şu paylaşımı yaptı: 

“12 GEREĞİ YAPILDI – 13 B

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde İstanbul’da Taksim Meydanına çıkmak için SARAÇHANE Meydanında toplanan, polislerimize taşlı sopalı saldırıda ve fiziki müdahalede bulunan 12 şüpheli de bugün yakalandı.

Böylece Saraçhane’de polislerimize saldıran ve yakalananların sayısı 42 oldu.

Daha önce yakalanan ilk gruptaki 30 şüphelinin 27’si tutuklandı, 3’ü hakkında ise adli kontrol kararı verildi.”

Ne olmuştu? 

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına rağmen Taksim Meydanı’nda kutlanmasına izin verilmeyen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde gözaltına alınan 35 kişi ve Saraçhane’deki Bozdoğan Kemeri önünde polisin müdahalesinin ardından yaşananlar gerekçesiyle ev baskınlarıyla gözaltına alınan 30 kişi olmak üzere toplamda 65 kişi sabah saatlerinde Çağlayan Adliyesi’ne getirildi. Gözaltındaki 65 kişiden 52’si, savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. İfadeler için 26 savcı görevlendirilmişti.

Tutuklamaya sevk edilen 52 kişinin hakimlik sorguları, üç ayrı sulh ceza hakimliğinde gerçekleştirildi. 52 kişiden 38’i tutuklanırken 14’ü adli kontrolle serbest bırakıldı. Savcılık aşamasında da 13 kişi adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

 12 kişinin daha bu sabah (5 Mayıs Pazar) ev baskınlarıyla gözaltına alındığı duyurulmuştu. 

TIKLAYIN – İstanbul’da 1 Mayıs günü ve sonrasındaki ev baskınlarında gözaltına alınanların 38’i tutuklandı!

TIKLAYIN | Çağdaş Hukukçular Derneği: 1 Mayıs’ta hukuksuz Taksim yasağına karşı direndikleri gerekçesiyle 47 kişinin evi basıldı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x