Avustralya, öğrenci vizesi kurallarını sıkılaştırıyor

Avustralya’da cumartesi gününden itibaren, öğrenci ve lisansüstü vizeleri için İngilizce dil gereklilikleri artırılacak.

Hükümet eğitim kurumlarının sürekli olarak kuralları ihlal etmeleri halinde uluslararası öğrenci alımını askıya alma yetkisine sahip olacak.

İçişleri Bakanı Clare O’Neil yaptığı açıklamada, “Bu hafta sonu, bir yandan miras aldığımız bozuk sistemi düzeltmeye yönelik göç stratejisindeki taahhütlerimizi yerine getirirken, bir yandan da göç seviyelerini düşürmeye yönelik adım atacağız” dedi.

“GERÇEK ÖĞRENCİ TESTİ”

Çalışmak için ülkeye gelmek isteyen uluslararası öğrencilere daha fazla baskı uygulamak için yeni bir “gerçek öğrenci testi” uygulamaya konulacak ve kalışlarının uzatılmasının önü kapanacak.

Avustralya’da covid-19 salgını sıkı sınır kontrolleri getirerek yabancı öğrencilerin ve işçilerin yaklaşık iki yıl boyunca ülkeye alınmamasına neden olmuştu.

Daha sonra işletmelerin personel açığını kapatmak için 2022’de yıllık göç sayısı artırıldı.

Ancak yabancı işçi ve öğrencilerin ani akını, zaten sıkı olan kira piyasası üzerindeki baskıyı daha da artırdı.

GÖÇ ORANI YÜZDE 60 YÜKSELDİ

Avustralya İstatistik Bürosu tarafından açıklanan veriler, net göçün 30 Eylül 2023’e kadar olan yılda yüzde 60 artış göstererek rekor 548 bin 800’e yükseldiğini gösterdi. Bu rakam, Haziran 2023’te 518 bin kişi olarak ölçülmüştü.

Genel olarak Avustralya’nın nüfusu, geçtiğimiz Eylül ayına kadar geçen yıl içinde yüzde 2,5 artışla (kayıttaki en hızlı artış) 26,8 milyon kişiye ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x