128 yıllık Olimpiyat geleneği tehlikede: İşin içine para girdi

The Guardian’ın haberine göre, Dünya Atletizm Federasyonu olan World Athletics’in, Paris Olimpiyatları’nda madalya alan sporcuları ödüllendirmesi, 128 yıllık Olimpiyat geleneğini değiştiriyor. 1896’da Atina’da düzenlenen ilk modern Olimpiyat Oyunları’ndan bu yana, yarışmaları kazanan sporcular hiçbir zaman performansları için ödüllendirilmemişlerdir. Ancak bu gelenek değişiyor.

World Athletics, Paris Olimpiyatları’nda her biri 48 atletizm etkinliğinde altın madalya kazanan sporculara 46.000 avro ödeneceğini duyurdu. Ayrıca, Londra Olimpiyatları’ndan başlayarak 2028 Los Angeles Olimpiyatları’nda gümüş ve bronz madalya kazananlara da ödeme yapılacağı belirtiliyor. Bu karar, Olimpiyat madalya kazanan sporculara maddi ödül vermeyen Uluslararası Olimpiyat Komitesi (CIO) ile bir çatışmaya yol açabilir.

Atletizm genellikle Olimpiyat Oyunları’nın öncü sporları olarak kabul edilirken, etkinlik artık birçok farklı disiplini içeriyor ve Paris’teki etkinliklerde toplam 329 etkinlik planlanıyor. Bu farklı disiplinler arasındaki bu ayrımın, Olimpiyat ruhunu tehlikeye atabilecek şekilde gerilimlere yol açabileceği belirtiliyor.

Ancak, World Athletics’in Başkanı Sebastian Coe, atletlerin Olimpiyatları bir dünya olayı haline getirmek için yaptıkları katkıları ödüllendirmenin önemini vurgulayarak, bu kararı savundu. Olimpiyat madalyasının finansal bir değerini belirlemenin zor olmasına rağmen, Coe, atletlerin Olimpiyat Oyunları’na katılımlarından kaynaklanan gelirlerin bir kısmının yeniden dağıtılmasının önemli olduğunu düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x